+48 665 111 222(pn. - pt. 8:00 - 20:00, sb. 8:00 - 14:00)

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory zęba ii kanałów korzeniowych, a następnie na szczelnym ich wypełnieniu.

Przyczyny zapalenia miazgi

Konieczność leczenia kanałowego może wynikać z wielu przyczyn. Najczęściej jest to próchnica głęboka - jej powikłanie, zapalenie miazgi komorowej i korzeniowej zęba.

I etap leczenia i zatrucie zęba.

Koniecznym zabiegiem z wyboru jest tzw zatrucie zęba. Umartwienie zęba (ząb staje się martwy) przeprowadzamy na dwa sposoby. Pierwszy z nich to ekstyrpacja miazgi z kanałów korzeniowych w znieczuleniu, czyli zabieg określany potocznie jako usunięcie nerwu z korzenia zęba. Drugi sposób to założenie opatrunku dewitalizującego również w znieczuleniu, bezpośrednio na miazgę zęba. Ten sposób stosowany jest rzadko, częściej wybieramy ekstyrpację miazgi z uwagi na szereg zalet tej metody leczenia kanałowego.

Miazga zęba  


Właściwe leczenie kanałowe

Przed rozpoczęciem właściwego leczenia bardzo istotne jest ustalenie długości roboczej kanału korzeniowego. Elektroniczny pomiar długości kanału uzyskujemy stosując endometr Root ZX japońskiej firmy Morita. Urządzenie to uznawane jest za najdokładniejsze przez światowych endodontów. Po ustaleniu długości roboczej rozpoczynamy leczenie kanałowe tj. poszerzanie oraz mechaniczne i chemiczne opracowywanie kanału korzeniowego. W tym celu stosujemy narzędzia kanałowe ręczne lub mechaniczne, a także chemiczne środki po płukania i odkażania kanałów m.in. podchloryn sodu. Opracowany kanał korzeniowy wypełniamy gutaperką    i pastą (uszczelniaczem). Gutaperka to doskonały materiał szczelnie wypełniający kanał. Pożądany efekt leczenia uzyskujemy przez wypełnienie kanału na całej jego długości tj. do otworu wierzchołkowego. 

Leczenie trudnych przypadków i powtórne leczenie kanałowe( leczenie re-endo)

Leczenie kanałowe zęba jest na tyle skomplikowane, że może przysporzyć nam trudności właściwie na każdym etapie. Trudności te często wynikają z anatomii zęba i konieczności pracy w bardzo małym polu zabiegowym, co wymaga wielkiej precyzji. Wyjściem z sytuacji jest stosowanie powiększenia. W naszej klinice leczenie kanałowe w powiększeniu przeprowadzamy przy użyciu mikroskopu  i lup powiększających szwajcarskiej firmy Sandy Grendel. Lupy te powiększają kilkukrotnie pole zabiegowe, a specjalne źródło swiatła LED podążające za wzrokiem operatora doskonale oświetla trudno dostępne pole zabiegowe. Dzięki lupom odnalezienie niewidocznych wcześniej ujść kanałowych nie stanowi problemu, a powtórne leczenie kanałowe (leczenie re-endo) możemy przeprowadzać z większym sukcesem.

Lepiej widzieć to lepiej leczyć!

Lupy Sandy Grendel

 

Czas trwania leczenia

Nowoczesne leczenie kanałowe zęba to procedura czasochłonna, wymagająca wysokich umiejętności i doświadczenia operatora oraz kosztownego instrumentarium. Leczenie endodontyczne zęba zwykle przeprowadzamy na 2 lub 3 wizytach. Jeśli to możliwe dobrze jest przeprowadzić to leczenie od początku do końca w możliwie najkrótszym czasie, nawet na jednej wizycie! Tak, to prawda „leczenie kanałowe na jednej wizycie” to nowe podejście do endodoncji. Stosowanie tej metody leczenia kanałowego daje duże powodzenie. Aby prawidłowo przeprowadzić leczenie kanałowe niezbędna jest też dokładna diagnostyka rtg.

Diagnostyka rentgenowska

Do jej wykonywania wykorzystujemy najnowocześniejsze cyfrowe urządzenia rtg firmy Planmeca, które znajdują się w każdym gabinecie. Nasza klinika wyposażona jest w system Digora, służący do skanowania i uzyskiwania cyfrowego, bardzo dokładnego obrazu rtg.

Zdjęcie rtg korzenia zęba wykonujemy zawsze po jego wypełnieniu celem oceny poprawności leczenia. Jeśli zachodzi taka potrzeba wykonujemy prześwietlenie zęba również przed i w trakcie leczenia endodontycznego.

Leczenie endodontyczne - przedLeczenie endodontyczne - po
Lecznie endodontyczne przedtrzonowca górnegoLecznie endodontyczne przedtrzonowaca górnego
- stan przed- stan po wypełnieniu kanału gutaperką

Rokowania

Pamiętajmy, że ząb po leczeniu kanałowym staje się martwy, a przez to bardziej podatny na złamania. Jeśli doszło do znacznej utraty tkanek zęba w części koronowej musimy odbudować ząb stosując leczenie protetyczne (patrz: protetyka).

Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne pozwala zachować często zagrożony utratą martwy ząb na wiele lat.