+48 665 111 222(pn. - pt. 8:00 - 20:00, sb. 8:00 - 14:00)

Profesjonalna profilaktyka próchnicy zębów przeprowadzana jest w naszej klinice przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną. Doskonała higiena zębów oraz higiena jamy ustnej to nasz cel. Nasza klinika wyposażona jest w najnowocześniejsze urządzenia, które pozwalają w sposób komfortowy na wykonywanie takich zabiegów jak:

       • usuwanie kamienia nazębnego  - scaling
       • czyszczenie zębów z osadu nazębnego - piaskowanie
       • polerowanie powierzchni zębów - polishing


Wszystkie te zabiegi możemy określić jako profesjonalny zabieg higieny jamy ustnej lub też profesjonalne czyszczenie zębów. Wykonywanie tych zabiegów to zapobieganie próchnicy zębów.   

Odkładająca się stale płytka nazębna jest niewidoczna dla oka. Dopiero grube złogi nazębne pokryte luźnym osadem resztek pożywienia stają się zauważalne. Powstaje wtedy kamień nazębny, który może być usunięty wyłącznie za pomocą narzędzi ręcznych lub ultradźwiękowych. Usuwanie kamienia nazębnego - scaling jest konieczny ze względów higienicznych i estetycznych.

Profesjonalne czyszczenie zębówScaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, a w przypadku istnienia zmian zapalnych dziąseł 3-6 razy w roku. Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego jest w pełni skuteczne, jeśli utrzymywana jest równocześnie prawidłowa higiena jamy ustnej. Scaling jest zalecany dla osób ze skłonnością do paradontozy, ponieważ usuwanie kamienia nazębnego (zwłaszcza poddziąsłowego – będącego siedliskiem bakterii powodujących stany zapalne dziąseł i przyzębia) w jego wczesnej postaci chroni zęby przed dalszym obnażaniem szyjek zębowych i postępującym zanikiem kości wyrostka jako początek paradontozy. Scaling przeprowadza się głównie przy użyciu skalerów ultradźwiekowych. Przenoszenie drgań o odpowiednio dobranej częstotliwości na powierzchnię zęba powoduje łatwe pękanie i usuwanie kamienia. Powodzenie scalingu i jego skuteczność zależy również od dokładnego wygładzenia (wypolerowania) oczyszczonej powierzchni zęba.

Aby mieć piękny biały uśmiech konieczne jest piaskowanie. Jest to zabieg pozwalający na usuwanie przebarwień zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, niektóre napoje). Piaskowanie wykonywane jest przy pomocy specjalnego aparatu z końcówką, w której mieszany jest dwuwęglan sodu, woda i powietrze. Mieszanka ta wydostając się pod ciśnieniem z końcówki pozwala na usuwanie osadów  z powierzchni szkliwa.

Scaler

 

Piaskowanie stosuje się także jako zabieg przygotowujący do następujących zabiegów:

 • wybielanie zębów
 • usuwanie kamienia (jako uzupełnienie scalingu)

W zależności od trybu życia i stanu uzębienia piaskowanie wykonuje się nawet co kilka miesięcy. Jest ono ważne nie tylko ze względów estetycznych; czyszczenie zębów z osadu nazębnego z trudno dostępnych miejsc to przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych bakterii. Piaskowanie zębów podobnie jak scaling ultradzwiękowy jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla zębów i szkliwa. Używanie nowoczesnych urządzeń przez odpowiednio przygotowane higienistki stomatologiczne to gwarancja bezpieczeństwa i bezbolesnego zabiegu.

Profesjonalne czyszczenie zębów to najlepszy moment, aby po tym zabiegu zastosować lakierowanie zębów. Fluoryzacja to inna nazwa tego zabiegu. Lakierowanie zębów fluorem wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze (redukcja próchnicy aż do 75%). Codzienne czyszczenie pastą z fluorem, stosowanie nici dentystycznej i płukanki do jamy ustnej nie wystarczają. Jeśli pragną Państwo, aby Wasze zęby były bardziej odporne na próchnicę, warto pomyśleć o lakierowaniu. Profesjonalna fluoryzacja zębów do której używa się lakier fluorkowy to ważna profilaktyka próchnicy, ponieważ taki lakier zawiera fluor o wiele wyższym stężeniu niż ogólnodostępne preparaty. Wystarczy pokryć zęby preparatem flouru dwa razy do roku, by znacznie zmniejszyć ryzyko próchnicy. Lakierownie zębów trwa najwyżej kilka minut, ale jego efekty są znaczące. Dzięki takim zabiegom higiena zębów utrzymywana jest stale na odpowiednim poziomie.

 

Profesjonalne czyszczenie zębów obejmuje też instruktaż higieny. Na modelu instruktażowym wyjaśniamy jak powinno wyglądać prawidłowe:

 • szczotkowanie zębów
 • używanie nici dentystycznej
 • stosowanie płynu do higieny jamy ustnej


Nasz gabinet higieny, podobnie jak inne gabinety w naszej klinice jest znakomicie wyposażony, do dyspozycji mamy m.in. kamerę wewnątrzustną, przy pomocy której możemy pokazać pacjentowi jak wyglądają zęby przed i po czyszczeniu.


Artykuły do higieny jamy ustnej


W trosce o komfort naszych pacjentów nasze higienistki służą radą w indywidualnym doborze profesjonalnych środków do higieny jamy ustnej, które można nabyć w naszej klinice.

Poprzez piaskowanie i usuwanie przebarwień nasze zęby po zabiegu higieny stają się bielsze!
Zabieg higieny jest zalecany przed wybielaniem. Aby cieszyć się pięknym i białym uśmiechem należy regularnie co pół roku korzystać z profesjonalnego czyszczenia zębów.


Pamiętajmy! Lepiej zapobiegać niż leczyć.