Usuwanie ósemek

Usuwanie ósemek to zabieg stomatologiczny polegający na ekstrakcji (usunięciu) zęba trzonowego potocznie nazywanego zębem mądrości.

Wskazania i powody do usuwania ósemek

Ósemki nie pełnią żadnej istotnej funkcji w uzębieniu człowieka. Nie służą ani do żucia, ani do rozdrabniania pokarmów. Z ich pojawieniem wiążą się natomiast problemy bólowe i związane z częstymi zmianami próchnicznymi. Zęby mądrości położone są w miejscu szczęki, do którego trudno dotrzeć szczoteczką i usunąć resztki pokarmów, które często tam zalegają. Bakterie wywołujące próchnicę mogą też przenieść się na sąsiednie zęby. Dlatego lekarze stomatolodzy niekiedy zalecają profilaktyczne usuwanie ósemek, by zapobiec ewentualnym kłopotom w przyszłości . Często też zdarza się tak, że ósemki rosną pod nieprawidłowym kątem, przez co wywołują ból. Dość powszechna jest sytuacja, kiedy ósemki nie mieszczą się w szczęce, trzeba je wtedy usunąć, powodują bowiem ściśnięcie pozostałych zębów i przyczyniają się do nieprawidłowego zgryzu.

Usuwanie ósemek zaleca się także, kiedy zachodzi konieczność ich leczenia kanałowego. Zęby mądrości mają często większą ilość korzeni i nietypowy kształt, a dodatkowo dostęp do kanału korzeniowego jest utrudniony. Poza tym kanałowe leczenie ósemek zwyczajnie się nie opłaca (pacjentowi), ponieważ z dużym prawdopodobieństwem w krótkim czasie i tak będą nadawać się do usunięcia (są to zęby bardzo nietrwałe).

W niektórych przypadkach ósemki wcale się nie wyrzynają i zamiast tego rosną poziomo w dziąśle. Powoduje to ucisk korzeni pozostałych zębów trzonowych, które stłaczają inne zęby. W takich sytuacjach usuwanie ósemek jest potrzebne ze względów ortodontycznych. Poza tym rosnące poziomo zęby mądrości powodują silne dolegliwości bólowe, mogą też wywoływać stany zapalne i prowadzić do powstawania torbieli.

Możliwe powikłania po usuwaniu ósemek

Usuwanie ósemek to skomplikowany zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, a w niektórych przypadkach w znieczuleniu ogólnym lub sedacji anestezjologicznej. Przed jego przeprowadzeniem konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki, które pozwoli ocenić stopień trudności zabiegu. Usuwanie ósemek zagrożone jest pewnymi powikłaniami. Do najczęstszych powikłań po tym zabiegu zaliczają się: szczękościsk, przedłużone krwawienie, obrzęk i opuchlizna, zapalenie zębodołu, porażenie nerwu zębodołowego dolnego lub językowego (pojawiają się wówczas zaburzenia czucia w dolnej wardze lub na języku). W wyniku usuwania ósemek może także powstać krwiak.
Inne powikłania po tym zabiegu to obrzęk policzka i problemy z otwieraniem ust. Powinny one jednak ustąpić w ciągu 3 dni.

Zadbaj o piękny uśmiechUmów się na wizytę

Wójcik Dental Clinic

Nasza klinika znajduje się
w samym centrum Warszawy:
ul. Grzybowska 3 ( I piętro )
00-132 Warszawa


Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
Sob. 8:00 - 14:00

Bezpłatny parking dla pacjentów

Dbając o komfort naszych pacjentów posiadamy 8 miejsc parkingowych bezpośrednio przy klinice i wyłącznie do Państwa dyspozycji. Po wjeździe na teren parkingu oznaczone miejsca znajdują się tuż za budynkiem po lewej stronie.