Leczenie kanałowe

ENDODONCJA MIKROSKOPOWA

Leczenie endodontyczne tzw.kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych a następnie na szczelnym ich wypełnieniu. Każdy ząb w zależności od tego, czy jest to siekacz, kieł, przedtrzonowiec, trzonowiec posiada od jednego do kilku kanałów. Miazga zęba jest to tkanka wypełniająca komorę zęba i kanały korzeniowe, która zawiera naczynia odżywiające ząb oraz nerwy odpowiedzialne za percepcję bodźców zewnętrznych w tym bólu.

WSKAZANIA DO LECZENIA ENDODONTYCZNEGO

Wskazaniem do leczenia kanałowego jest nieodwracalne zapalenie miazgi, do którego dochodzi wskutek:

  • głębokich ubytków próchnicowych
  • głębokich ubytków niepróchnicowego pochodzenia jak np. przyszyjkowe ubytki klinowe
  • powikłań chorób przyzębia
  • urazów zęba ( mechanicznych, termicznych itp. )

Najczęściej pacjent zgłasza się do gabinetu z samoistnym bólem zęba, często potęgowanym bodźcami termicznymi jak ciepło, zimno. Niekiedy jednak proces zapalny przebiega bezobjawowo i zazwyczaj zostaje wykryty po wykonaniu kontrolnego zdjęcia radiologicznego.
Leczenie kanałowe jest często niezbędne, kiedy ząb jest bardzo zniszczony lub posiada rozległe wypełnienie i wymaga założenia korony protetycznej lub mostu.

PRZEBIEG LECZENIA KANAŁOWEGO

Na wizycie lekarz endodonta przeprowadza dokładne badanie i diagnostykę radiologiczną jak tomografia komputerowa CBCT. Następnie w znieczuleniu miejscowym dostaje się do wnętrza zęba przyczynowego i usuwa zainfekowaną miazgę z komory i kanałów korzeniowych. Kolejnym krokiem jest mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów, a więc ich oczyszczenie, odpowiednie poszerzenie i zdezynfekowanie środkami antybakteryjnymi.

Cały ten proces zostaje poprzedzony precyzyjnym zmierzeniem długości kanałów za pomocą specjalnego edometru Morita Dental Port ZX. Do opracowania kanałów stosujemy wiele nowoczesnych systemów narzędzi maszynowych i końcówek ultradźwiękowych EMS. Po ostatecznym przygotowaniu kanały wypełniamy szczelnie na całej długości specjalnym materiałem, najczęściej jest to gutaperka.

Z uwagi na to, że ząb po leczeniu kanałowym jest martwy a jednocześnie mniej wytrzymały, często wymaga wzmocnienia specjalnym wkładem szklanym, lub wykonania uzupełnienia protetycznego typu inlay, onlay, overlay, lub endokorony czy korony. Wówczas możemy się nim cieszyć bardzo długo.W przeciwnym razie jest duże ryzyko pęknięcia zęba i zastąpienia go implantem.

Aby leczenie kanałowe było precyzyjne, bezpieczne i przewidywalne przeprowadzamy je zawsze przy pomocy mikroskopu zabiegowego Carl Zeiss, a w trakcie leczenia w gabinecie wykonujemy kontrolne małoobrazkowe zdjęcia radiologiczne aparatem rtg Planmeca.

POWTÓRNE LECZENIE ENDODONTYCZNE ( tzw.REENDO )

Jest ono niezbędne w sytuacji, kiedy poprzednie leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów ( ponownie wystąpiły dolegliwości bólowe, kanały zostały niedopełnione, na zdjęciu radiologicznym stwierdzono zmiany zapalne
okołowierzchołkowe lub złamane narzędzie endodontyczne ).Często przyczyną nieskutecznego pierwotnego leczenia kanałowego jest leczenie dawne przeprowadzane bez użycia mikroskopu, czy kontroli radiologicznej. Konieczne jest także, kiedy mogło dojść do ponownego zakażenia kanałów, czyli reinfekcji wskutek np.wypadnięcia wypełnienia i odłożenia przez pacjenta wizyty w czasie. Leczenie takie jest próbą na uratowanie zęba, jest bardziej skomplikowane, czasochłonne, a co za tym idzie bardziej kosztowne niż leczenie pierwotne.

CZAS TRWANIA LECZENIA

Nowoczesne mikroskopowe leczenie kanałowe zęba to procedura czasochłonna, wymagająca wysokich umiejętności i doświadczenia operatora oraz kosztownego instrumentarium. Leczenie endodontyczne zęba zwykle przeprowadzamy na dwóch wizytach. Jeśli to możliwe dobrze jest je przeprowadzić od początku do końca w możliwie najkrótszym czasie, nawet na jednej wizycie! Tak, to prawda „leczenie kanałowe na jednej wizycie” to nowe podejście w endodoncji. Wszystko jednak zależy od przypadku, ilości kanałów i stopnia trudności przeprowadzenia leczenia.
W naszej klinice leczenie endodontyczne przeprowadzają wyspecjalizowani lekarze: Bartłomiej Naskręt, Wojciech Chludziński, Rafał Dąbrowski.

Przychodząc do Wójcik Dental Clinic, możecie Państwo być spokojni, że leczenie zostanie wykonane na najwyższym światowym poziomie, a do tego bezboleśnie, z niesamowita precyzją, dbałością i w miłej atmosferze.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu umówienia terminu wizyty.

Zadbaj o piękny uśmiechUmów się na wizytę

Wójcik Dental Clinic

Nasza klinika znajduje się
w samym centrum Warszawy:
ul. Grzybowska 3 ( I piętro )
00-132 Warszawa


Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
Sob. 8:00 - 14:00

Bezpłatny parking dla pacjentów

Dbając o komfort naszych pacjentów posiadamy 8 miejsc parkingowych bezpośrednio przy klinice i wyłącznie do Państwa dyspozycji. Po wjeździe na teren parkingu oznaczone miejsca znajdują się tuż za budynkiem po lewej stronie.